Müzeler Haftası ile ilgili yazı

Advertisement

vali_duzgun_den_muzeler_haftasi_mesaji_h13344_75800Müzeler Haftası dediğimiz tarih ülkemizde 18 – 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Ülkemizin tarihi ve kültürel varlıkları özellikle Müzeler Haftası süresince daha güzel ve etkili bir şekilde tanıtılmaya çalışılır. Geçmişten bugüne gelen eserlerin korunmasının ne kadar gerekli olduğu vurgulanır. Müzelere gerekli geziler gerçekleştirilerek, tarih ve milli kültür bilgilerimizin zenginleşmesine imkân sağlanır. Müzeler Haftası boyunca bazı açık oturumlar yapılır. Bu konularda uzman kişiler konferans vermek için davet edilir. Okullarda müzeler ile ilgili küçük bir köşe hazırlanır ve hazırlanan bu köşede müze ile ilgili olan basında yer verilmiş haberler yayınlanır.

Kurulan panoda aynı zamanda öğrencilerin yazmış olduğu müzecilik yazıları değerlendirilir. Çevrede ki eski eser niteliğine sahip kalıntılar ve belgeler yine bu köşeye koyulabilmektedir.

Müzeler Haftası İçin Önemli Kavramlar Nelerdir?

Müze; tarih, sanat, kültür ve bilim ile ilgili olan tüm eserlerin halka gösterilebilmesi için toplandığı ve sergilenmiş olduğu yerdir.

Eski Eser; anıt, kalıntı ve belgelere verilmekte olan isimdir. Eski eserler genellikle bizlere geçmişteki insanların inançları, yaşayışları, düşünme tarzları ve yetenekleri ile ilgili bilgi vermektedirler. Geçmişimizi öğrenmemize ve bu sayede bugünümüzü anlamamıza imkân sağlarlar.

Eski eserlerin düzenlenmesi ve toplanması olayı ilk olarak İngiltere’de başladı. Sonrasında değişik kültürlerden ve alanlardan toplanmış olan pek çok heykel, kalıntı ve belge günümüzün müzesinin ilk halini oluşturmaya başlamıştır. Daha sonra ise diğer Avrupa ülkelerinde de aynı çaba görülmeye başlanmıştır.

İlk başlarda halka açılmayan müzeler, yalnızca devlet yöneticilerine aitti ve bir tek onlarla bilginler faydalanabiliyordu. 1850 yılının sonunda müzelerde bulunan eski eserler sergilenmeye başladı bu şekilde de halkın izlemesine ve incelemesine izin verildi.

Müzeler Haftası Kapsamında Gezebileceğiniz Müzeler Ve Kuruluş Aşamaları

Türkiye’de ilk olarak müze çalışmaları 1846 yılında başlamıştır. Bu çalışmaları başlatan kişi ise Ahmet Fethi Paşa’dır. İlk müzemiz İstanbul ilinde Aya İrini Kilisesi’nde kurulmuştur. Sonrasında Osman Hamdi Bey döneminde yurdumuzun bazı bölgelerinde yapılmakta olan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin çoğu İstanbul’a getirilerek bugün ki Arkeoloji Müzesi’nin kurulmasına imkân sağlandı.Osman Hamdi Bey öldükten sonra ise aynı görev için Halit Eldem seçildi. Onun zamanında ise Türk – İslam Eserlerini de içerisinde bulunduran İslam Müzesi ziyaretçilerine açıldı.

1924’te Topkapı Sarayı müze olarak halkın ziyaretine açıldı. Etnografya Müzesi 1928 yılında, Ayasofya ise 1934 yılında tamamlandı ve hizmete açıldı. Bu sırada, Bursa, Konya, Manisa, Kayseri, İzmir, Antalya, Afyon, Adana ve Edirne illerinde de büyük bir hızla müze açılmaya devam edildi. Açılmış olan tüm müzeler zamanla geliştirildi ve eskiyen müzeler de onarıldı.

Müzeler Haftası Neden Önemlidir?

Bugüne dek ülkemizin topraklarında pek çok uygarlık yer almıştır. Bu uygarlıkların anıtları, belgeleri ve kalıntıları müzelerimizde yer almaktadır. Müzeler Haftası kutlanmasının en güzel ve en önemli yanı budur. Müzeler, geçmiş ve tarihinizle ilgili bilgi edinmenize ve eski zamanlarda insanların yaşadığı zorlukları görerek ülkenize daha bağlı bir birey olarak yaşamanıza olanak sağlar.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.