Müzeler Haftası Nedir? Ne zaman kutlanır?

Advertisement

muzeler-haftasiMüzeler genellikle sanat ve tarih ile alakalı eserlerin insanlara sergilendiği mekanlardır. Bu mekanlarda yakın tarihten itibaren bilim, müzik ve kültürle ilgili çalışmalar da gösterilmeye başlanmıştır. Bu eserler veya buluntular müzelerde gösterilerek insanların eskiden sahip oldukları düşünme yetenekleri, yaşayış tarzları ve yetenekleri hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Ülkemizde ve dünyada müzelerin ücreti genellikle düşüktür. Bu yüzden en makul bilgi istasyonlarından birisidir müze.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi 1924 yılında açılan Topkapı Sarayı’dır. Bu tarihi saray müzeye çevrilmesiyle birçok tarihi esere de ev sahipliği etmiştir. Önemli tarihi müzeleri korumak ve yaşatmak için UNESCO tarafından 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası ilan edilmiştir. Dünyaca kutlanan bu haftada birçok etkinlik düzenlenir ve müzelerin hepsi ücretsiz olur.

Okullardaki öğrenciler müzelere götürülerek müzeler hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır. Müzelerin belirli bölgelerine Müzeler Haftası ile ilgili yazılar asılır. Öğrencilerin birçoğu Müzeler Haftası ile ilgili şiirler yazarak yarışmalara katılırlar. Okulların camlarına Müzeler Haftası ile ilgili güzel sözler yazılarak öğrencilerin müzeleri benimsenmesi sağlanır. Öğretmenler derslerinde müzelerin öneminden bahsederek bu çabalara katkı sağlarlar.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.